Select the search type
  • Site
  • Web
SEARCH
National News

AUS Results Summary - #Tampere2018

Tuesday, 10 July 2018 | Athletics Australia

Views

2699

IAAF Results by Discipline | IAAF Results by Day

Day 1 - Tuesday - Morning Session

(Key: DNQ – did not qual for the next round)

Montanna McAvoy 3kSC 2nd heat 9:59.67 PB, qual for final
Brielle Erbacher 3kSC 4th heat 10:09.43 PB, qual for final
Alexandra Roberts 11th qual Javelin 45.04m, DNQ
Lara Ilievski 11th qual Javelin 45.34m, DNQ
Alexander Kolesnikoff 6th qual Shot 18.93m, qual for final
Aiden Harvey 3rd qual Shot 19.39m, qual for final
Gary Haasbroek Decathlon 100m 10.92, LJ 7.26m
Ashley Moloney Decathlon 100m 10.51 PB, LJ 7.06m
Jaryd Clifford 8th heat 1500m 3:47.77 DNQ
Callum Davies 4th heat 1500m 3:46.32 PB, qual for final

Sprinter Jake Doran has clocked the second fastest ever time by an Aussie at the World U20 Champs, running 10.41 in his heat.

Carley Thomas 2nd heat 800m 2:08.57, qual for semi
Jemima Russell 4th heat 800m 2:06.84, qual for semi
Ben Schmidtchen 10th qual long jump 7.19m, DNQ
Jake Doran 2nd heat 100m 10.41, qual for semi
Joshua Azzopardi 4th heat 100m 10.66, qual for semi

Day 1 - Tuesday - Evening Session

In the evening session of day one, Australian decathletes Ash Moloney and Gary Haasbroek were in a strong position for a podium finish sitting in first and second place.

Kurri Kurri shot putter Aiden Harvey set a massive personal best of 19.85m as he became the number two in Australian junior history.

Ash Moloney Decathlon high jump 2.10m PB, 400m 46.86 PB, day 1 total - 4319pts 1st
Gary Haasbroek Decathlon high jump 2.01m PB, 400m 49.20, day 1 total – 4103pts 2nd
Aiden Harvey Shot final 7th 19.85m PB

Lauren Hyde-Cooling Pole Vault 9th qual 3.65m, DNQ
Ella Connolly 400m 1st heat 52.99, qual for semi
Talosaga Kia Discus 9th qual 48.44m, DNQ
Clio Ozanne-Jaques 5000m 13th 16:46.75
Alexander Kolesnikoff Shot final 11th 18.28m
Josh Torley 10,000m 18th 31:09.94
(Key: DNQ – did not qual for the next round)

Day 2 - Wednesday - Morning Session

Four PBs and four qualifiers for the next round from the morning session on day two at the IAAF World U20 Championships

(Key: DNQ – did not qual for the next round)
Annie Leszczynska 400m hurdles 6th heat 59.94, DNQ
Jarmillia Murphy-Knight 400m hurdles 4th heat 59.19 PB, qual for semi

Ashley Moloney decathlon 110m hurdles 14.13, discus 47.39m PB, pole vault =PB 4.60m. 1st 6883 pts
Gary Haasbroek decathlon 110m hurdles 14.26, discus 40.54m PB, pole vault 4.30m. 3rd 6422 pts
Christian Davis 400m 4th heat 47.07, qual for semi

James Joycey Hammer Throw 5th qual 70.38m, qual for final
Riley Day 100m 3rd heat 11.77, qual for semi
Mia Gross 100m 5th heat 11.80, DNQ

Day 2 - Wednesday - Evening Session

An outstanding session for the Aussies. Two medals, including a gold and nine PBs.

Ashley Moloney Decathlon Javelin 53.67m PB, 1500m 4:42.65 PB, GOLD medal total 8190 PB
Gary Haasbroek Decathlon Javelin 55.25m PB, 1500m 4:35.48, SILVER medal total 7798 PB
Carley Thomas 800m 1st semi 2:03.19 PB, progresses to final
Jemima Russell 800m 5th semi 2:04.81 PB, DNQ
Jake Doran 100m semi 4th 10.47, DNQ
Ella Connolly 400m semi 1st 52.78, progresses to final
Amelia Mazza-Downie 3000m 6th 9:09.19 PB

Day 3 - Thursday - Morning Session

The heptathletes led the morning session results with Celeste Mucci enjoying her best ever start to a heptathlon scoring a total of 2022 points in the first two events.

Celeste Mucci Heptathlon 100 hurdles 13.29, high jump 1.77m PB. Total 2022 pts
Camryn Newton-Smith Heptathlon 100 hurdles 14.21, high jump 1.65m. Total 1744 pts
Caitlyn Hester Hammer 13th Qual 52.67m, DNQ
Louise Mendes Hammer 13th Qual 55.49m, DNQ
Grace Brennan Long Jump 7th Qual 5.93m, DNQ
Harvey Murrant 400m Hurdles 6th Heat 53.02, DNQ
Zane Branco 200m 3rd Heat 21.04, progress to next round

Day 3 - Thursday - Evening Session

Australia move to fifth on the medal tally after three days with the addition of a silver today from Carley Thomas.

Carley Thomas - 800m SILVER Final 2:01.13
Ella Connolly - 400m 4th Final 52.82
Callum Davies - 1500m 11th Final 3:46.35
Celeste Mucci – heptathlon day 1, shot 11.12m, 200m 24.88, overall 4th 3523pts
Camryn Newton-Smith – heptathlon day 1, shot 11.34m, 200m 25.59, overall 20th 3195 pts
Zane Branco 200m - 2nd Semi 20.81, progressed to final
Jarmillia Murphy-Knight - 400m Hurdles 6th Semi 59.69, DNQ
Christian Davis - 400m 7th Semi 47.86, DNQ
Riley Day - 100m 5th Semi 11.67, DNQ

Day 4 - Friday - Morning Session

Nash Lowis - Javelin Throw 1st Qual 74.38 PB
Cameron McEntyre - Javelin Throw 8th Qual 68.19m, DNQ
Camryn Newton-Smith - Heptathlon Long Jump 5.66m, Javelin 44.97m PB. Progressive total 4705pts 15th
Celeste Mucci Heptathlon - Long Jump 6.13m, Javelin 44.28m PB. Progressive total 5163pts 3rd
Samantha Johnson - 100 Metres Hurdles 5th Heat 13.97, qual for semi
Lateisha Willis - 100 Metres Hurdles 3rd Heat 13.92, qual for semi
Archie Wallis - 800 Metres 7th heat 1:51.25, DNQ
Lachlan Raper - 800 Metres 7th heat 1:50.23, DNQ
Sarah Eckel - 1500 Metres 7th heat 4:24.90, DNQ
Abbey Caldwell - 1500 Metres 11th heat 4:24.65, DNQ
Riley Day - 200 Metres 3rd Heat 24.00, qual for semi
Mia Gross - 200 Metres 4th heat 23.78, qual for semi

Day 4 - Friday - Evening Session

Day 4 – evening session results summary
Fine exhibition of all round ability, by heptathletes Celeste Mucci and Camryn Newton-Smith achieving the two best ever Aussie marks here. Zane Branco reached our best 200m place in 20 years – fifth.

Celeste Mucci Heptathlon 800m 2:29.30. Total 5865 pts 5th
Camryn Newton-Smith Heptathlon 800m 2:23.11. Total 5487pts 14th
Zane Branco 200m 5th Final 20.86
4x100m Relay 4th Heat 45.26 (Nana Owusu-Afiyie, Kristie Edwards, Samantha Johnson, Grace Brennan)
4x100m Relay Heat did not finish (Joshua Azzopardi, Tom Agnew, Harrison Hunt, Jake Doran)
James Joycey Hammer 12th Final 63.92m
Riley Day 200m Semi, did not start
Mia Gross 200m 4th Semi 23.86
Montanna McAvoy 3000m Steeplechase 13th Final 10:06.37
Brielle Erbacher 3000m Steeplechase 15th Final 10:16.84

Day 5 – Saturday - Morning Session 


Katie Hayward 10,000 Metres Race Walk 5th 45:10.42 PB
Kyle Swan 10,000 Metres Race Walk 6 41:24.12 PB – Australian U20 record
Declan Tingay 10,000 Metres Race Walk 4th 40:49.72 PB
Conor McLoughlin Discus Throw 7th Qualification 56.57, DNQ
Alexander Kolesnikoff Discus Throw 15th Qualification 50.75, DNQ
4x400 Metres Relay women Heats 1st 3:35.48, quals for final (Ella Connolly, Cara Jardine, Jemima Russell, Carley Thomas)
4x400 Metres Relay men heat 2nd 3:08.53, quals for final (Adam Kopp, Christian Davis, Harvey Murrant and Ashley Moloney)
Lateisha Willis 100 Metres Hurdles 8th Semi-Final 13.93, DNQ
Samantha Johnson 100 Metres Hurdles 7th Semi-Final 13.85, DNQ

Day 5 - Saturday - Afternoon Session

Lateisha Willis 100 Metres Hurdles 8th Semi-Final 13.93, DNQ
Samantha Johnson 100 Metres Hurdles 7th Semi-Final 13.85, DNQ
4x100 Metres Relay women 7th final 44.78 – Australian U20 record (Nana Owusu-Afiyie, Kristie Edwards, Samantha Johnson, Mia Gross)
Nash Lowis Javelin final GOLD 75.31m PB

Day 6 - Sunday - Afternoon Session 

4x400 Metres Relay women Final 2nd 3:31.36 (Ella Connolly, Cara Jardine, Jemima Russell, Carley Thomas)
4x400 Metres Relay men Final 7th 3:09.31 (Adam Kopp, Christian Davis, Harvey Murrant and Ashley Moloney)

David Tarbotton for Athletics Australia

Find out more

IAAF Results by Discipline | IAAF Results by Day


Athletics Australia will cover #tampere2018 live on Twitter with a daily summary and features on other social channels. That's just one way to follow the champs. Here's your guide to help you watch all the action.

Championships start Tuesday 10 July 4pm AEST and continue through to Sunday 15 July 11pm AEST.

Previews

Media Guide

comprehensive media guide (PDF) is available from the World U20 hub on the Athletics Australia homepage and includes:

  • Extensive biography on each athlete including human interest info
  • Timetables
  • Historical information, statistics and records
  • Team Lists
  • Athlete state, hometown, coach name

Athletics Australia Social Channels

Twitter | Instagram | Facebook | YouTube

TV

IAAF Livestream on YouTube

Eurosport Australia will televise the IAAF World U20 Championships on Foxtel | Session Times

Photos

Facebook Photo Albums

Tampere 2018 World Under 20 Championships at IAAF

IAAF Timetable by Day | Timetable by Discipline

News and Official Results | IAAF App on iPhone and Android IAAF Radio


 
News Search

MAJOR PARTNERS

 

CATEGORY PARTNERS

        

EVENT PARTNERS

     

Athletics South Australia
PO Box 84, Torrensville Plaza SA 5031
SA Athletics Stadium, 145 Railway Terrace Mile End, South Australia, 5031

P +61 08 8354 3477
F +61 08 8354 1219
E info@athleticssa.com.au